
Czym różni się balsam do brody od olejku? Komu bardziej przyda się jedno, a komu drugie? Jak działa balsam i czy można się bez niego obyć? Jak prawidłowo aplikować ten preparat i na co trzeba uważać? Pozostań z nami i sprawdź, czy w swoim arsenale środków do pielęgnacji brody będziesz chciał umieścić także i ten kosmetyk.
Jak działa balsam do brody?
Balsam – jak sama nazwa sugeruje – ma za zadanie odżywić i wzmocnić brodę. To jednak nie wszystko. Dzięki dodatkowi wosku pszczelego taki preparat pozwala także ujarzmić krnąbrne kosmyki brody i ułożyć jej bryłę według życzenia. Można powiedzieć, że balsam to środek łączący w sobie cechy odżywki oraz wosku do brody.
Jaki balsam do brody wybrać i kupić?
Gęste balsamy, przypominające sam wosk do stylizacji, dobrze będą trzymać bryłę brody, ale ich ciężar czuje się na zaroście, co niektórym osobom może przeszkadzać. Balsamy kremowe (rzadziej spotykane) mogą mieć różny chwyt, a także różną zawartość składników odżywczych. Łączy je łatwość aplikacji na brodę. Z kolei balsamy o lekkiej konsystencji łatwo się nakłada, choć mogą mieć słabszy chwyt.
Ranking balsamów do brody / Porównaj ceny
Balsamy o gęstej konsystencji
To najczęściej spotykane preparaty. W większości zawierają naturalne składniki. Przed aplikacją rozgrzewamy je w dłoniach, a następnie wsmarowujemy w brodę od nasady aż po same końce. Gęste balsamy mają zwykle mocny chwyt, co oznacza, że świetnie nadają się do stylizacji brody. Jednak, jak już wspomnieliśmy, niektórym może przeszkadzać uczucie „czegoś na brodzie”. Duży plus takich preparatów? W czasie mrozów doskonale chronią zarówno sam zarost, jak i skórę pod nim. Dostępne w słoiczkach lub puszkach.

Balsamy kremowe
Mają nietłustą, łatwą w aplikacji konsystencję. Bogata w składniki odżywcze formuła pozwala na doskonałe odżywienie i wzmocnienie zarostu, a przy tym wystylizowanie bez obciążenia. Zawartość olejków i ekstraktów roślinnych (na przykład z aloesu) gwarantuje naturalny połysk i miękkość brody. Kupimy je w słoiczkach lub tubkach.
Balsamy o lekkiej konsystencji
Takie balsamy mają konsystencję gęstego płynu. Łatwo się je nakłada, dobrze się wchłaniają i nie pozostawiają na brodzie obciążającej warstwy. Mogą mieć przy tym chwyt równie mocny jak balsam o konsystencji wosku. Nadają się do aplikacji nawet kilka razy dziennie. Najczęściej sprzedawane są w buteleczkach z dozownikiem (pompką).
Balsam czy olejek do brody?
Wróćmy do pytania zadanego we wstępie.
Zobaczmy:
Zadaniem olejku do brody jest przede wszystkim jej zmiękczenie i odżywienie. Ponadto, uszczelnia on strukturę włosa, dzięki czemu broda nie chłonie zapachów z zewnątrz.
Balsam z kolei odżywia, ale także pozwala na stylizację zarostu, ponieważ lekko ją usztywnia.
Oba preparaty nawilżają zarost, chronią przed przesuszeniem i nadają jej zdrowy wygląd.
Powstaje więc pytanie:
Kiedy przyda się olejek, a kiedy balsam do brody?
Aby na nie odpowiedzieć, przypomnijmy, jakie są fazy wzrostu brody:
- Krótki, szorstki, twardy zarost, tak zwana tarka, która tworzy się w okresie do 1 miesiąca. Tu potrzebny będzie olejek do brody, który zmiękczy ją i odżywi.
- Faza od 1 do 2 miesięcy, która charakteryzuje się świądem wywołanym wbijającymi się w skórę twarzy włoskami. W zależności od długości zarostu, będziemy potrzebować olejek (krótki zarost) lub balsam (dłuższy zarost wymagający ujarzmienia).
- Faza spokoju – zarost nie podrażnia już skóry i jest na tyle długi, że z łatwością daje się stylizować. W zależności od potrzeb, będziemy używać olejku (jeśli bardziej zależy nam na zmiękczeniu i połysku) lub też balsamu (gdy chcemy wystylizować bryłę brody).
Jak nakładać balsam na brodę?
Balsam do brody najlepiej nakładać tuż po umyciu i wysuszeniu brody. W przypadku preparatów o kremowej i płynnej konsystencji sprawa jest prosta. Jeśli jednak wybraliśmy gęsty balsam, podważamy paznokciem kciuka nieco preparatu, by następie rozsmarować go (rozgrzać) w dłoniach i nałożyć na całą brodę. Na początek lepiej zastosować bardzo małą ilość kosmetyku. W przeciwnym razie zarost będzie wyglądał na tłusty.
Producenci i cena balsamów do brody
Balsamy do brody oferują tacy producenci jak Bearded Man, Mr Bear Family, Brighton Beard, Uppercut Deluxe, Roomcays, Dear Beard, GoldenBeards, Pan Drwal, Men Rock czy Proraso. Cena najtańszego preparatu tego typu to 20 złotych. Najdroższe mogą kosztować około 100 złotych.
Balsamy do brody |
Kurczę, mój Małż (jak to ostatnio widzę, piszą;) chce zapuścić brodę. Nie wiem tylko, czy zdaje sobie sprawę, jak dbać o zarost. Bo chyba nikt, kto czytał ten artykuł, nie zostawia brody samej sobie 😛 I tu mam pytanie: ile czasu zajmuje Wam dbanie o brodę (dziennie)?
Vena, trudno powiedzieć, nie liczy się oddzielnie czasu na dbanie o brodę. Jest coś do zrobienia, to się robi::P U mnie największy problem, jak zmiękczyć brodę. Olejki są OK, ale wtedy broda trochę żyje swoim życiem:P
Taaa, wydawać by się mogło – broda drwala, co to niespecjalnie dba o swój wygląd, a tymczasem więcej zabiegów wymaga niż golenie chyba:P
Jak tak czytam o tych produktach do pielęgnacji brody, to coraz bardziej się przekonuję, że przydałyby mi się do włosów:D
Widziałam przepis na balsam do brody, ale ilość potrzebnych składników, a co za tym idzie, łączna cena, sprawiła, że mi się odechciało 😛 O wiele taniej jednak wychodzi kupić gotowy 😀
Ktoś może miał balsam do brody Mr Bear? Bo interesuje mnie, jak pachnie – ?