
Ustalmy to: nie ma potrzeby posiadania niezliczonej ilości preparatów do pielęgnacji i stylizacji brody. Trudno jednak wyobrazić sobie hodowanie brody bez pomocy grzebienia i szczotki…
A może wystarczy tylko jedno z tych akcesoriów? Zaraz się o tym przekonamy.
Jedno jest pewne.
Grzebień/szczotka do brody to absolutne minimum w zestawie do pielęgnacji zarostu.
Tylko rozczesywanie?
Warto wiedzieć, że zarówno grzebień, jak i szczotka (czy też kartacz, ale o tym za chwilę), służą nie tylko do rozczesywania brody. Czesanie zapewnia lepszy dopływ powietrza do skóry, a szczotkowanie poprawia też krążenie, przyspiesza produkcję naturalnego tłuszczu skóry (sebum) oraz pozwala pozbyć się martwego naskórka. Dzięki temu, jak łatwo się domyślić, nie tylko skóra pod głową utrzymywana jest w dobrej kondycji, ale także sama broda zyskuje na wyglądzie.
Jaki grzebień lub jaką szczotkę do brody wybrać i kupić?
Zarówno grzebienie, jak i szczotki, mogą być wyposażone w rączki. Kartacz to po prostu szczotka bez rączki. Opinie co do tego, które akcesoria są wygodniejsze i bardziej skuteczne, są podzielone, dlatego warto wypróbować oba rodzaje. Grzebienie, szczotki i kartacze często spotkać można w wersji standardowej, z materiałów syntetycznych, ale także niezwykle eleganckie, z naturalnych materiałów, robione ręcznie, z najwyższą dbałością o szczegóły.
Ranking grzebieni do brody / Porównaj ceny:
Grzebień i szczotka z włosia dzika do brody
Grzebień i szczotka z włosia dzika do brody
Grzebień i szczotka z włosia dzika do brody
Grzebień i szczotka z włosia dzika do brody
Grzebień i szczotka z włosia dzika do brody
Włosie w szczotce i kartaczu
Najlepsze włosie do szczotkowania brody to włosie z dzika. Jest ono dużo sztywniejsze i grubsze od włosów człowieka, a przy tym pozbawione jest ostrych końcówek (jakie mogą mieć włókna syntetyczne). Włosie to, docierając do skóry twarzy, masuje ją i pobudza wydzielanie sebum, rozprowadzając je jednocześnie po włosach brody. Zapewnia nam to zdrowy zarost o pięknym połysku.
Ranking szczotek do brody / Porównaj ceny:
Mocowanie włosia
Włosie w szczotce i kartaczu może być mocowane na trzy sposoby. Wyróżniamy więc:
- Szczotki do brody z poduszką pneumatyczną – najczęściej spotykane i najtańsze rozwiązanie. Włosie zbierane jest w kosmyki, które przewleka się przez dziurki wykonane w poduszce (kauczukowej lub gumowej).
- Szczotki do brody drewniane nabijane – włosie zbierane jest w kosmyki i mocowane przy pomocy drutu, a następnie wbijane bezpośrednio w wykonany w drewnie otwór.
- Szczotki do brody drewniane przewlekane – najczęściej wykonywane ręcznie. Pierwsza warstwa drewna zawiera otwory, przez które przewleka się kosmyk włosia tak, by dwa kosmyki były na zewnątrz. Druga warstwa drewna zakrywa konstrukcję, która w rezultacie jest niezwykle trwała.
Jakie drewno?
Uchwyty do szczotek i kartaczy z naturalnego włosia produkowane są z drewna. Nadaje to akcesoriom niezwykłego, oldschoolowego, a zarazem eleganckiego charakteru. Najczęściej stosuje się tu takie drewno jak grusza, cedr, buk, dąb, a nawet drewno oliwne.

Jak dobrać szczotkę do rodzaju brody?
Oto kilka praktycznych porad.
Brodacze z rzadkim zarostem i słabym owłosieniem na policzkach powinni sięgnąć po szczotkę z równym i gęstym włosiem. Masują skórę i nie drapią.
U posiadaczy gęstego, długiego zarostu oraz silnie owłosionych policzków lepiej sprawdzi się gęsta szczotka o trzech długościach włosia. Pozwala ona sięgnąć do skóry mimo gęstego zarostu.
Jeśli nie jesteś pewien, jaki rodzaj szczotki lub kartacza sprawdzi się w Twoim przypadku, dobrze jest na początek wybrać akcesorium o średnio twardym włosiu.
Konserwacja szczotek i kartaczy
Utrzymanie szczotki w dobrym stanie i w czystości nie wymaga wiele pracy. Warto jednak stosować się do kilku prostych zasad:
- Nie wyparzamy i nie namaczamy szczotki,
- Co 2 – 3 miesiące myjemy włosie szamponem lub mydłem do brody (ewentualnie zwykłym szamponem),
- Szczotki i kartacze do brody zawsze suszymy włosiem do góry.
Z oczywistych względów poświęciliśmy wiele uwagi szczotkom i kartaczom. Nie zapominamy jednak również o grzebieniu.
Zobaczmy!
Grzebień do brody i wąsów
Grzebienie do czesania zarostu można spotkać w wersji z tworzywa sztucznego (co nie oznacza niższej ceny!) oraz z drewna. Ważne jest, by materiał zapobiegał elektryzowaniu się włosów. Jak w przypadku szczotek i kartaczy, grzebienie do brody także znajdziemy w formie eleganckich, wyszukanych, ręcznie robionych akcesoriów. Przykładem może tu być grzebyk z drewna nanmu czy też grzebyk do brody i wąsów ze stopu cynkowego z łańcuszkiem wykonanym z wysokiej jakości stali nierdzewnej.

Po co nam grzebień?
Grzebień służy przede wszystkim do rozczesywania zarostu, także po użyciu wosku czy pomady. Doskonale nadaje się do modelowania jej kształtu. Ponadto, usuwa ewentualne zabrudzenia z brody.
Producenci i ceny szczotek i grzebieni do brody
Producenci oferujący szczotki, kartacze i grzebienie do brody, to między innymi Mr Bear Family, Dear Barber, Dear Beard, Khaja, Bearded, Bartpracht, Dessata, Renee Blanche, ZEW. Szczotki przeznaczone do czesania włosów i brody znajdziemy też w ofercie Tangle Teaser. Najtańszy grzebień kupimy już za 20 złotych, natomiast najdroższy – za 140 złotych. Cena szczotek i kartaczy waha się w granicach od 30 do 150 złotych.
Szczotki do brody |
Potwierdzam,szczotka z włosia dzika dobrze rozczesuje i jak się jest systematycznym – ja jestem od czasu do czasu:P, ale jak już jestem, to zarost szybciej rośnie.
Tak się zastanawiam, jak się czyści taką szczotkę z naturalnego włosia? Można normalnie wodą z mydłem? No i czy to wystarczy, bo jednak wszystko się na takiej szczotce osadza, a przede wszystkim kosmetyki.
Czy te szczotki do czesania brody nadają się też do czesania włosów?