
Zadbani brodacze doskonale zdają sobie sprawę z tego, że broda drwala (a także i ta najkrótsza broda) wymaga choćby podstawowej pielęgnacji. W przeciwnym wypadku nie będzie stanowić naszego atutu. Choć w sklepach znaleźć można ogromną ilość różnego rodzaju produktów do pielęgnacji brody, to na szczęście posiadanie ich wszystkich w swoim arsenale nie jest konieczne. Olejek do brody to jednak ten kosmetyk, który pozwoli nam utrzymać zarost w dobrym stanie i sprawi, że broda będzie wyglądała pięknie i zdrowo.
Po kolei jednak.
Jak stosować olejek do brody?
Działania i stosowania olejków do pielęgnacji brody nie da się przecenić. Regularne stosowanie takiego preparatu szybko przynosi rezultaty. Broda jest bardziej miękka, nawilżona, wygładzona i odżywiona. Nie wysusza się i nie elektryzuje. Ponadto, nie osadza się na niej kurz i nie wchłania ona zapachów z otoczenia. Olejek przeciwdziała także rozdwajaniu się końcówek i nadaje brodzie piękny połysk.
Jaki olejek do brody wybrać i kupić?
Olejki do brody nazywane są przez niektórych wodą kolońską dla brodaczy. Dlatego warto zastanowić się, jakie zapachy najbardziej nam odpowiadają: cytrusowe (świeże), ziołowe (leśne), czy też słodkie (nasycone). Olejki o mniej tłustej konsystencji łatwiej się wchłaniają, natomiast zapach tych bardziej zawiesistych dłużej utrzymuje się na brodzie. Alergicy mogą liczyć na olejki do brody przeznaczone specjalnie dla osób ze skłonnością do alergii.
Ranking olejków do brody / Porównaj ceny:
Jak stosować olejek do brody?
Olejek najlepiej stosować po umyciu brody szamponem i wyczesaniu kartaczem. Wystarczy 3 – 4 krople preparatu rozprowadzić na dłoniach i wetrzeć w brodę na całej jej długości. Po nałożeniu olejku czeszemy zarost grzebieniem.
Uwaga: można też odświeżyć w ten sposób zarost w ciągu dnia.
Baza olejków
Olejki do pielęgnacji brody wytwarzane są na bazie naturalnych olejków eterycznych, głównie olejku jojoba, ze słodkich migdałów i z pestek winogron. Często stosuje się też jednak inne olejki: arganowy, z pestek moreli, słonecznikowy, ryżowy czy też z nasion brokułów.
Stąd też bierze się…
…całe bogactwo składników
Skład olejków do brody
Odżywcze i nawilżające działanie olejków do brody zawdzięczamy bogactwu składników, jakie zawierają. Wśród nich znajdziemy między innymi witaminy A, E, D, B1, B2 i B6.

Kompozycje zapachowe
Nadawanie pięknego zapachu to jedna z głównych funkcji olejków do pielęgnacji brody. Każdy znajdzie tu coś dla siebie, bo rodzajów zapachów jest mnóstwo: czarny pieprz, grejpfrut, wetiweria, sosna, mandarynka, mango, wanilia, tytoń, miód, goździki, żywica klonowa, cedr, cynamon, gałka muszkatołowa, imbir czy kolendra. Znajdziemy też mieszanki łączące kilka zapachów w jednym preparacie.
Pojemność butelek
Butelki z olejkami zwykle mają niewielką pojemność: 10, 30 lub 50 ml. Choć ich cena może wydawać się wygórowana w porównaniu do pojemności butelki, warto pamiętać, że to bardzo wydajne preparaty, które starczają na długi czas nawet posiadaczom pokaźnych bród.
Olej rycynowy na brodę?
Olej rycynowy (na przykład w połączeniu z surowym żółtkiem lub naftą kosmetyczną) można stosować jako odżywkę do włosów. Trzeba jednak wiedzieć, że po zaschnięciu bardzo trudno jest ją zmyć, dlatego w przypadku brody nie poleca się tego rodzaju odżywki. Olej rycynowy, w niewielkiej ilości i w połączeniu z innymi składnikami, stanowi jednak doskonały składnik preparatów do pielęgnacji brody, między innymi olejków. Ze względu na swoje cenne właściwości, a także bardzo niską cenę (około 5 złotych za 40 ml), chętnie jest też wykorzystywany do produkcji olejków do pielęgnacji brody domowej roboty.

Olejek czy balsam do brody?
Balsam do brody działa podobnie jak olejek. Ma jednak gęstszą i bardziej woskową konsystencję, dzięki czemu pozwala na ułożenie bryły brody, podczas gdy głównym zadaniem olejku jest zmiękczanie zarostu.
Gdzie kupić olejek do pielęgnacji brody?
Olejki do brody kupimy w dużych drogeriach, takich jak Rossmann, a także w sklepach stacjonarnych i internetowych, które specjalizują się w sprzedaży produktów do pielęgnacji zarostu.
Producenci i cena olejków do brody
Olejki do pielęgnacji brody znajdziemy w ofercie takich marek jak Mr Bear Family, Mr Beard, Pan Broda, Proraso, Captain Fawcett, Pan Drwal czy Apothecary 87. Cena najtańszego olejku to nieco ponad 10 złotych. Najdroższe preparaty tego typu mogą kosztować nawet 200 złotych.
Olejki do brody |
Najlepszy olejek do brody to taki, który jest nałożony w minimalnej ilości. Ostatnio w TV roi się od brodaczy, którym broda lśni tak, że aż daje po oczach. Po co, ja się pytam? Wystarczy czasem kropla!
Ja ograniczam dbanie o brodę do strzyżenia, czesania i właśnie olejków. Dobrze się sprawdza do odświeżenia w ciągu dnia.
Zawsze mi się brody kojarzyły z kimś raczej leniwym(bo nie chce mu się golić codziennie), ale oczywiście teraz wszystko się zmieniło, właściwie o 180 stopni. Teraz brodacze się zastanawiają, jak dbać o brodę, kupują kosmetyki i jeszcze mają swojego fryzjera od brody.LOL
Widziałam takie ładnie zapakowane zestawy w Hebe, ale kurczę bez sprawdzenia zapachu to się nie da…
Wg mnie pielęgnacja zarostu nie może się obyć bez olejku do brody. Nie dość, że pięknie pachnie, to jeszcze super zmiękcza twardy zarost.