Golenie, strzyżenie i formowanie brody / jak wyznaczyć linie brody?

6
4515
Formowanie brody strzyżarką
Formowanie brody strzyżarką

Zapuszczanie brody i jej pielęgnacja wiąże się z koniecznością przycinania jej od czasu do czasu, a nie każdy ma możliwość i ochotę udawać się za każdym razem do profesjonalnego barbera. Strzyżenie brody nie jest trudne, zwłaszcza jeśli zajmujemy się tym systematycznie. Wtedy Twoja linia brody jest wyraźnie zaznaczona. W dodatku to systematyka to wielkie ułatwienie – w każdej chwili jesteśmy w stanie poprawić jej kształt i nadać jej zadbany wygląd. Zanim jednak nabierzemy wprawy, warto wziąć pod uwagę kilka wskazówek i porad.

Zacznijmy od najważniejszego pytania.

Jak często trzeba strzyc brodę i wąsa?

Odpowiedź nie jest tu jednoznaczna. Wiadomo, u każdego zarost rośnie w innym tempie. Przyjmuje się jednak, że podcinanie wąsa i golenie miejsc w okolicach brody powinno się przeprowadzać co tydzień lub co dwa tygodnie. Brodę skracamy co miesiąc.

Czym strzyc brodę i wąsy?

Formowanie brody to niezła zabawa! Do wyboru mamy maszynkę/golarkę/strzyżarkę do brody, trymer i nożyczki.

Na ich temat kilka słów.

Maszynka do brody

To urządzenia o dość szerokich ostrzach, dlatego używa się ich do strzyżenia włosów na głowie i do tworzenia ogólnego zarysu brody. Minimalna długość cięcia to 1 mm, a największa – 5 cm. Reguluje się ją poprzez zakładanie nakładek dystansowych (grzebieni) lub dzięki pokrętłu. Strzyżarki, maszynki i różnego rodzaju trymery do brody wyposażone są w ostrza z aluminium, stali, ceramiki, a nawet tytanu. Dodatkowo, mogą być one wzmacniane powłoką węglową.

Najpopularniejsze trymery do brody / Porównaj ceny:

Strzyżenie brody

Brodę strzyżemy na sucho. Mokra broda jest dłuższa – po wyschnięciu skręca się i w ten sposób mielibyśmy zarost o wiele krótszy niż byśmy chcieli. Suchą brodę czeszemy zgodnie z jej naturalnym kierunkiem wzrostu. Maszynką, trymerem lub nożyczkami (o tym jeszcze za chwilę) przycinamy kosmyki, które wystają poza obręb bryły brody. Jeśli mamy zamiar mocniej ją skrócić, najpierw strzyżemy same końcówki. W razie czego zawsze można je będzie jeszcze dociąć. Unikamy gwałtownych cięć.

Podgalanie brody

Na zakończenie nadajemy brodzie ostateczny kształt, podgalając pojedyncze włoski i kosmyki znajdujące się przy jej obrysie. Lepiej nie zostawiać zarostu tam, gdzie jest on rzadki. Do jego usunięcia używamy golarki elektrycznej lub na żyletki.

Nie, nie zapomnieliśmy o nich:

Jak przycinać wąsy?

Wąsy najlepiej jest przycinać równo z linią górnej wargi. Rozczesujemy zarost gęstym grzebykiem i tniemy prosto jak od linijki.
Oczywiście panów, którzy szczycą się swoimi sarmackimi, podkręcanymi wąsami, ta sprawa nie dotyczy.

Strzyżarka do brody czyli jak dobrze strzyc swoją brodę
Strzyżarka do brody czyli jak dobrze strzyc swoją brodę

Wracając jednak do tematu. Zwykle warto wąsowi odjąć nieco objętości. Zaczesujemy w tym celu wąs grzebykiem i pozostawiamy go mniej więcej na wysokości ¾ włosów. Tniemy włosy przy grzebyku, po kilka milimetrów. Do zmniejszenia objętości wąsów można też wykorzystać maszynkę do golenia.

Choć wąsa nie powinno się przycinać krótko pod nosem, istnieją dwa wyjątki:

  1. Po pierwsze: musimy to zrobić, jeśli stylizujemy się na „hiszpańskiego macho”,
  2. Po drugie: usuwamy małe, odstające włoski, jeśli rosną tak, że łaskoczą w nos.

Jak wyznaczyć linię brody?

Trymery są mniejsze od maszynek do strzyżenia, dlatego doskonale nadają się do precyzyjnego cięcia i podgalania, również takich miejsc jak dziurki nosa czy uszy (tu potrzebne będą specjalne nakładki). Podobnie jak w maszynkach, długość cięcia regulowana jest przy pomocy pokrętła lub nakładek dystansowych. Zakres długości w trymerach wynosi od 1 do 18 mm.
Warto dodać, że w sklepach znaleźć też można urządzenia łączące w sobie funkcje zarówno golarki, jak i trymera.

Nożyczki do brody

Nożyczki przydadzą się brodaczom z długą i średnią brodą. Do strzyżenia nimi potrzebujemy dodatkowo grzebyk, którym będziemy wyczesywać brodę. Ścinamy odstające włoski i kosmyki, które wystają poza jej bryłę.

Formowanie brody czyli jak wyznaczyć linię brody
Formowanie brody czyli jak wyznaczyć linię brody

Czym trudniej jest operować, nożyczkami czy maszynką (trymerem)?
Strzyżenie maszynką i trymerem wymaga pewnych umiejętności i wprawy. Nożyczki są bardziej „bezpieczne” w użyciu.

Producenci i ceny maszynek, trymerów oraz nożyczek do brody

Nożyczki do strzyżenia brody znajdziemy w ofercie takich marek jak Bluebeards Revenge, Fox, Capitain Fawcett czy Peggy Sage. Ich cena waha się w granicach od 40 do 150 złotych. Maszynki i trymery do brody z kolei produkowane są między innymi przez firmy Philips, Panasonic, Babyliss, Braun, Remington, Clatronic i Gillette. Kosztują od 20 do 600 złotych.

Z tymi narzędziami Twoja linia brody będzie od teraz taka jak tego chcesz!

6 KOMENTARZE

  1. Jako młode dziewczę myślałam, że kobiety mają łatwiej, bo nie muszą się golić. O naiwności! A teraz panom to nawet golenie brody raz dziennie przeprowadzić jest ciężko:D I że niby taka moda:D

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here